ارگونومی

ارگونومی

ارگونومی 1920 1080 مبلمان وینرال | تولید کننده مبل راحتی

ارتقاء سطح کیفیت زندگی از جمله عوامل مهم در پایداری جوامع محسوب می شود و از آن جایی که پایداری، رویکردی انسان محور محسوب می شود، از این رو توجه به سلامت افراد در هر رده شغلی ، سنی و اجتماعی از الزاماتی است که باید مورد توجه افراد مختلف، سازمان ها، طراحان و همچنین برنامه ریزان محیطی قرار گیرد تا سلامت آحاد مردم در محیط های مختلف کار و زندگی ارتقاء یابد . بی شک ایمنی و سلامت و همچنین رضایت مندی افراد از جمله مسائل مهمی هستند که در هر مکانی از واحهای صنعتی تولیدی، معدنی، کشاورزی، آموزشی گرفته تا محیط های تفریحی و زندگی، حائز اهمیت است . شایان ذکر است که افزایش سطح کارایی و راندمان افراد در حین فعالیت ها و امور محوله در سایه ایمنی و سلامت به نحو شایسته ای قابل حصول خواهد بود . در بین علوم مختلف که هر کدام به نوعی به حل بخشی از مشکلات پرداخته و در راستای سطح کیفیت زندگی آحاد بشر در تلاش هستند، علم ارگونومی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است چرا که از یک سو به سلامت افراد(چه در قالب مشتری و چه در قالب استفاده گر و یا هر دو) توجه دارد و از سویی به سلامت محیطی دقت دارد که این محیط ها میتوان محیط کار و زندگی روزمره و حتی محیط های تفریحی و تفرجی باشند.

ارگونومی:

ارگونومی علمی است با طیف وسیع و مرتبط با علوم مختلف، که به بررسی ارتباط متقابل انسان با اطراف خود می پردازد . به طور خلاصه می توان اشاره کرد که ارگونومی علم اصلاح و بهینه سازی محیط، مشاغل و تجهیزات است به گونه ای که سه فاکتور یاد شده با قابلیت ها و محدودیت های انسان تطابق داشته باشد و در این راستا نیز در پی حصول دو هدف اصلی است که عبارتند از ارتقاء سطح سلامت و همچنین بهره وری.

با توجه به تعریف یاد شده می توان انتظار داشت که کاربرد ارگونومی، محدود به محیط های خاص نبوده و در هر مکانی چه واحدهای صنعتی باشد و چه محیط منزل مورد استفاده قرار می گیرد مضافا” اینکه محیط منزل به ویژه برای خانم های خانه دار، مکان توام کار و زندگی است و ساعات زیادی در آن سپری می شود لذا اگر مشکلاتی در این محیط وجود داشته باشد به دلیل تعامل مستمر و پیوسته افراد با آن، می تواند تاثیراتی را نیز سبب شود .

شاید بارها خستگی های تجمعی و ناراحتی های عضوی را در انجام امور منزل تجربه کرده باشید . بخشی ازاین آزردگی ها و ناراحتی ها به سبب عدم انطباق شرایط فیزیکی و ابعادب محیط خانه، لوازم و دکوراسیون منزل با نیازهای افراد است .دسترسی های نا مناسب، مبلمان ناراحت، قفسه ها و کابینتهای درور از دسترس و حتی برخی ابزار های نا مناسب آشپزخانه از عواملی هستند که مشکلات ارگونومی در منزل را سبب می شوند . شاید کمتر فعالیتی را بتوان یافت که عاری از هر گونه عامل تهدبد کننده و آسیب رسان باشد و این عوامل نیز تنها به محیط های کاری محدود نمی شوند بلکه نمونه های زیادی از آن را می توان در محیط های منزل نیز یافت . بی تردید با شناخت این عوامل و کاربرد راهکار های ارگونومیک می توان محیطی مطلوب را برای افراد فراهم ساخت.

چنانچه مهم ترین اهداف ارگونومی را سلامت و بهره وری فرض نماییم، می توان انتظار داشت که محیط و یا محصول ارگونومیک بتواندهم جنبه های ایمنی و هم کارایی و اثر بخشی را به همراه داشته باشد .

صندلی ارگونومی:

برای این که مبل یا صندلی مناسب و راحت را بشناسیم باید اجزا مهم آن را مورد دقت قرار دهیم که عبارتند از کف(تشک)، پشتی و دسته صندلی .

در خصوص کفی صندلی ضمن اهمیت انطباق ابعادی، باید به میزان فشردگی فوم و قابلیت انعطاف آن دقت شود . علیرغم این که ضخامت تشک صندلی مهم است اما مهم تر از آن، میزان فرورفتگی تشک حین نشستن است که نباید خیلی زیاد باشد. در عین حال هر چه میزان تماس کفی با سطوح اندام تحتانی  بیشتر باشد، شرایط بهتری برای نشستن فراهم می شود .

در خصوص پشتی صندلی ضمن اهمیت انطباق ابعادی، باید به انحنا های آن دقت داشت . پشتی مناسب پشتی ای است که گودی ناحیه کمر را ساپورت نماید . از منظر طراحی، لازم است روی زوایا و اندازه  قوس های پشتی که شرح آن از حوصله این مختصر خارج است، دفت شود .

کاناپه سه نفره مبل راحتی

کاناپه سه نفره مبل راحتی

آنتروپومتری:

یکی از حیطه های مطرح در ارگونومی، کسب آگاهی از تناسب ابعادی یا آنتوپومتری است . بر اساس داده های آنترپومتریک، حصول راهکار های اجرایی برای طراحی ایستگا ههای کار و مبلمان متناسب با ویزگی هایی ابعادی بدن افراد میسر خواهد شد.

آمنرپومتری که از دو واژه آنتروپو به معنای مردم و متری به مفهوم اننازه گیری تشکیل یافته، شاخه ای از آنتروپولوژی است . به کمک سنجشهای آنتروپومتریک اطلاعات مناسبی در خصوص ویژگی های ابعادی بدن کسب خواهد شد .