بازار مبلمان و دکوراسیون ایران

بازار مبلمان و دکوراسیون ایران

بازار مبلمان و دکوراسیون ایران 1500 1009 مبلمان وینرال | تولید کننده مبل راحتی

بازار مبلمان و دکوراسیون ایران

بازار مبلمان و دکوراسیون در ایران طی دوران تغییرات چشمگیر داشته. همانطور که در فصل های گذشته اشاره کردیم در خانه ایرانی مبلمان به معنی امروزی وجود نداشته و مردم عادی روی زمین، فرش یا تخت می نشستند و از بالشت یا پشتی برای تکیه گاه و نشیمنگاه خود استفاده می کردند. در نتیجه بازار مبلمان مختص فرش های دستباف یا تولیدات بالشت ها بود و به سایر موارد مثل پرده ختم می شد، ناگفته نماند که در دکوراسیون ایرانی ویژگی های و عناصر خاص مثل شیشه های رنگی در درب و پنجره یا مردنگی که به سبک منحصر به فردش خاصی ایران است استفاده می شده. در دهه اخیر صنعت مبلمان ایران رشد به سزایی داشته، برندهایی متولد شده اند که از طراحی و تکنولوژی ساخت گرفته تا خدمات تحویل و پس از فروش در سطح بالایی قرار دارند و سهم بازار قابل توجهی را نیز به خود اختصاص داده اند. شاید یک مشکل اساسی اینجا باشد که تعداد این نام های معتبر و درجه یک بسیار محدود است و در ضمن تقاضا نیز بیش از حجم تولید است. بازار مبلمان ایران به گفته خیلی از کارشناسان این صنف و اقتصاددانان دارای پتانسیل های بالقوه بسیار است که همین امر گواه بر آینده درخشان این صنعت است. برخی از نظرات ایشان را در زیر آورده ایم:

جمشید عدالتیان، عضو اتاق بازرگانی ایران، در مطلبی که در نشریه تخصصی اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبل ایران، در سال ۸۹ نوشته، با اعلام این مطلب که اگر تولیدکنندگان یک بازنگری در کلیه زنجیره تولید ایجاد کنند، می توان آینده خوبی برای این صنعت متصور شد، گفته است. همچنین تقویت طراحی از موارد مهمی است که باید بازنگری شود. به طور کلی سیستم توزیع در ایران مشکل دارد، که باید واکاوی و آسیب شناسی در کل زنجیره تولید از مواد اولیه تا تولید انجام شود.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی مبلمان و دکوراسیون درباره آینده صنعت مبلمان، با تاکید بر لزوم نوآوری در زمینه های مختلف، گفت: بسته بندی مناسب، تولید مبلمان، ثبات کیفیت محصولات داخلی، عدم کپی برداری و نوآوری در طراحی بومی، به کارگیری فناوری مدرن و ارائه محصولات مشتری پسند و مطابق نیاز روز و با قیمت مناسب، از ضروریاتی است که باید در آینده صنعت مبلمان، مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

پس نتیجه میگیریم که صنعت مبلمان ایران با وجود برخی کاستی ها در شرایط نسبتا قابل قبولی قرار دارد اما سوال اینجاست که چرا هنوز بازار این صنف به جایگاهی که مستحقش است نرسیده؟! چه باید کرد؟