صنعت مبلمان در ایران چگونه است؟

صنعت مبلمان در ایران چگونه است؟

صنعت مبلمان در ایران چگونه است؟ 760 600 مبلمان وینرال | تولید کننده مبل راحتی

صنعت مبلمان

صنعت مبلمان ایران و همچنین در جهان به عنوان سه صنعت نخست صنایع کوچک دنیا مطرح است .

صنعت مبلمان جزو صنایع کوچک بسیار سودده و زودبازده در نظر گرفته می شود.

حدود ۲۲۶ واحد تولید صنعتی مبلمان با اشتغال حدود ۱۰ هزار نفر در کشور وجود دارد.

همچنین بر اساس گزارشات اتحادیه درودگران، تعداد ۴۶۷۰۰ واحد رسمی در زمینه صنایع چوب مشغول فعالیتند که تعداد ۱۱۷ هزار نفر در این کارگاه مشغول فعالیت هستند. ۸ درصد اشتغال کشور با این صنعت گره خورده است.

صنعت مبلمان ایران

صنعت مبلمان ایران

تجارت جهانی و میانگین سرانه مصرف مبل

بر اساس داده های آماری سال های اخیر، سهم تجارت جهانی این صنعت حدود ۱۵۰ میلیارد دلار است.

ایتالیا، چین، مکزیک، آلمان و آمریکا از غول های این صنعت هستند و بخش قابل توجهی از نیاز بازار به وسیله این کشورها تامین می شود.

سرانه مصرف مبلمان در کشورهای توسعه یافته ۲۲۳ دلار و میانگین جهانی آن ۶۴ دلار است. ارزش مبلمان بازار ایران ۵ میلیارد دلار پیش بینی می شود و این نشان میدهد که مصرف سرانه مبلمان در ایران کمی بالاتر از متوسط جهانی است.

در انگلستان ۹۵ درصد از بنگاه های مبلمان خرد و زیر ۱۰ تا ۵۰ نفر هستند.

در ایتالیا کارگاه های کوچک مبلمان سازی کار می کنند.

دانمارک به عنوان کشوری که ۲۰ درصد صادرات مبل اروپا را در اختیار دارد وضعیتی مشابه انگلیس به لحاظ تولید مبل دارد و کارگاه های کوچک، بزرگترین نقش را در این میان ایفا می کنند.

ابعاد سرمایه­ گذاری در صنعت مبلمان

۴ هزار سال پبشینه مبل در ایران، نخستین فرم صندلی ریشه در ۴ هزار سال پیش دارد که در حفاری های باستان شناسی از املش گیلان به دست آمده است.

نقوش باستانی در ظروف، ابزار و دیواره های کاخ­ها نشان می دهد که انواع نشیمن و مبلمان ایران دارای اصالت خاص خود است.

در حال حاضر در کل کشور حدودا ۵۰ هزار واحد صنفی تولیدی در این صنعت فعال هستند که برای بیش از ۱۱۷ هزار نفر در این کارگاه ها امکان اشتغال زایی فراهم شده است.

این مسئله در حالی است که مهمترین فعالان بازار و صنعت مبلمان ایران کارگاه های کوچکی هستند که در گوشه و کنار ایران به کار مشغولند.

بازار مبلمان ایران بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد چوب و مبلمان ایرانی با دارا بودن واحد های صنعتی پر تعداد و کارگاهی می تواند با تولید مبلمان با کیفیت به بازارهای چند میلیارد دلاری خارجی دست یابد.

سود آوری و ارزش افزوده صنعت مبلمان می تواند از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد در بخش های مختلف برآورد شود چون ساختار این صنعت به صورت شبکه ای است و برای تولید یک مبل بخش های مختلفی باید به صورت شبکه ای کار کنند تا محصول نهایی وارد بازار شود.